Introduceți suprafața casei și localitatea, iar calculatorul reface valoarea pe care o ia primăria și vă arată cât plătiți statului pentru autorizația de construire: taxa de la primărie, cotele către Inspectoratul de Stat în Construcții și timbrul arhitecturii, plus când se plătește fiecare sumă. Calculul rămâne în browserul dumneavoastră.
La locuințe și anexe se ia valoarea mai mare dintre deviz și valoarea primăriei. La celelalte construcții se ia devizul.
Taxa pentru certificatul de urbanism are trepte după suprafață; e de ordinul câtorva lei.
Dacă lucrarea a costat mai mult sau mai puțin decât în deviz, vedeți diferența de la recepție.
Total de plătit
— lei
Completați suprafața sau valoarea din deviz.
Când plătiți fiecare sumă
La locuințe și anexe, valoarea lucrărilor nu poate fi mai mică decât valoarea impozabilă a clădirii (Codul fiscal, art. 474, cu trimitere la art. 457). De aceea, în practică, primăria pornește de la ea, chiar dacă devizul arată mai puțin:
suprafața construită desfășurată × valoarea pe metru pătrat × coeficientul localității și al zonei
Pentru spații comerciale, birouri și hale, taxa e 1% și se calculează la valoarea din deviz.
Baza de calcul e valoarea lucrărilor supuse autorizării: totalul cheltuielilor din devizul general pentru construcții și instalații, fără TVA, plus organizarea de șantier, după caz (Legea nr. 169/2026, art. 263).
O casă din cărămidă, cu toate instalațiile, în zona B a municipiului Huși (coeficient 2,30): primăria ia în calcul 100 × 2.677 × 2,30 = 615.710 lei. Taxa de autorizare e 3.079 lei, cota către ISC tot 3.079 lei, cota pentru controlul statului 616 lei, iar timbrul arhitecturii 308 lei. Împreună, aproximativ 7.081 lei. La depunerea cererii plătiți 3.386 lei (taxa și timbrul), la anunțarea începerii lucrărilor 2.155 lei, iar restul de 1.539 lei până la recepție.
După recepție, taxa de autorizare și cotele se regularizează la valoarea reală a lucrărilor. O valoare declarată prea mică nu scade taxele, doar le amână: diferența se plătește la final. O valoare corectă din deviz vă scutește de surprize.
Pentru construcțiile fără autorizație care nu intră în limita de 150 mp, regularizarea e posibilă doar până la 25 august 2027, iar taxele de certificat și autorizare, împreună cu cotele către controlul statului, sunt de zece ori mai mari. Detaliile sunt în ghidul despre intrarea în legalitate.
Pașii pentru obținerea autorizației sunt explicați în ghidul despre autorizația de construire.
Vreți să știți exact cât vă costă tot, de la proiect la autorizație? Vă dăm un preț total, în scris.
Pentru o casă parter de 100 mp din cărămidă, cu toate instalațiile, în zona B a municipiului Huși, primăria ia în calcul 100 × 2.677 × 2,30 = 615.710 lei. Taxa de autorizare e 3.079 lei (0,5%), cota către ISC tot 3.079 lei (0,5%), cota pentru controlul statului 616 lei (0,1%) și timbrul arhitecturii 308 lei (0,05%). În total, aproximativ 7.081 lei, plus câțiva lei pentru certificatul de urbanism.
La locuințe și anexe, valoarea lucrărilor nu poate fi mai mică decât valoarea impozabilă a clădirii (Codul fiscal, art. 474): suprafața construită desfășurată × valoarea pe metru pătrat × coeficientul localității și al zonei. Din 2026, valoarea pe metru pătrat e aceeași în toată țara: 2.677 lei pentru o clădire din beton sau cărămidă cu apă, canalizare, curent și încălzire. Coeficientul ține de rangul localității și de zona din hotărârea consiliului local: între 2,10 și 2,40 într-un municipiu ca Huși, Vaslui sau Bârlad.
Zona fiscală e împărțirea localității pe care o face consiliul local pentru impozite și taxe. De regulă, zona A e centrul, cu coeficientul cel mai mare, iar zona D marginea localității. Fiecare primărie își stabilește singură zonele și tot ea are ultimul cuvânt pentru o adresă anume. Zona o găsiți în hotărârea consiliului local privind impozitele, o aflați la ghișeul de taxe sau v-o spunem noi când facem documentația.
Fără TVA. Legea nr. 169/2026 definește valoarea lucrărilor supuse autorizării ca totalul cheltuielilor din devizul general pentru construcții și instalații, fără TVA, plus organizarea de șantier, după caz (art. 263).
Sunt două cote suportate de investitor. Cota de 0,5% (art. 352) se plătește jumătate la anunțarea începerii lucrărilor și restul până la recepție, cu regularizare la valoarea finală. Cota de 0,1% (art. 143) se plătește integral la anunțarea începerii lucrărilor; pentru lucrările pe procedura simplificată de notificare e redusă la jumătate.
Dacă locuința are cel mult 150 mp desfășurați sau anexa cel mult 150 mp, cotele și taxele sunt cele obișnuite. Pentru celelalte construcții, regularizabile doar până la 25 august 2027, taxa de certificat de urbanism, taxa de autorizare și cotele către controlul statului sunt de zece ori mai mari.
E un calcul orientativ, pe cotele din lege. Suma exactă o stabilesc primăria și ISC, iar consiliul local poate avea valori proprii pentru taxe. După recepție, taxa și cotele se regularizează la valoarea reală a lucrărilor.